Fartlek – zábavný trénink rychlosti, který funguje

Chcete si trochu okořenit trénink? Zařaďte do něj fartlek, který je takový divočejší brácha intervalů. Nabídne vám svobodu, radost z pohybu a přinese vyšší rychlost. Jak na něj? 

Intervalový trénink bývá velmi náročný – pravidelné střídání fází tempa a odpočinku dokáže člověka někdy trochu zprudit, i když výsledky jsou neoddiskutovatelné. Jestli si ho chcete víc užít, zkuste zábavnější fartlek. 

farllek

 

Co je to fartlek? 

Fartlek je forma tréninku, která je založená na střídání pomalejších a rychlejších intervalů. Délka, čas a intenzita tempa záleží na tom, jak se zrovna cítíte. Můžete třeba vyběhnout úplně volně a pak si podle chuti zrychlit. Když vám dojde šťáva, vrátíte se k běžnému tempu. 

Fartlek je krásný v tom, že vás v podstatě nebrzdí žádná pravidla (pokud se jimi nenecháte svázat). Změny tempa a délky rychlejších a pomalejších úseků si určujete sami. Na druhou stranu byste to ale neměli úplně flákat, protože pak by byl fartlek k ničemu. 

 

Pozor na rozdíl mezi fartlekem a indiánským během

Nepleťte si fartlek s indiánským během, kdy fáze běhu střídáte s chůzí. U fartleku byste měli stále běžet v různých tempech. To znamená, že fartlek je spíše pro pokročilejší běžce, kteří si s tempem dokážou hrát. 

 

Běhat fartlek je tedy ideální, když vás obyčejné intervaly nudí, ale stále chcete budovat svou rychlost. Fajn je dát sbohem silnici a vydat se do přírody, kde střídání povrchů, rovin a kopců perfektně zapojí všechny svaly

 

Fartlek je pro mě radost a zase jenom radost

Dávám si hodně záležet na intervalových trénincích. Jenže když je buším 4× týdně stále dokola, potřebuju změnu. Změnu, která taky přispěje k budování rychlosti. Zajedu si někam do kopců. Neřeším, kolik bych toho měl uběhnout a za jak dlouho. Prostě si střídám tempa podle libosti. Je to taková zábava, že mi to nepřijde ani jako trénink. 

 

Jaký je rozdíl mezi fartlekem a intervalovým tréninkem? 

Fartlek má k intervalům sice hodně blízko. Jedním zásadním rozdílem je ale to, že u fartleku se nepočítá s přesně vymezeným tempem, časovým úsekem nebo vzdáleností

Fartlek si s těmito parametry volně hraje. Nikde není dáno, že musíte 3 km běžet volně, 300 metrů na plné pecky, pak 2 km lážo plážo a pak opět 400 metrů na sto procent. 

I proto je lepší běhat fartlek v přírodě, která sama svým terénem a povrchem nabádá ke změně. 

 

Fartlek těší a buduje větší rychlost 

Hobíci i profíci do svého tréninku fartlek pravidelně zařazují. Má to hned několik důvodů, které prospějí i vašemu běhu:

Zapomenete na časy, kilometry a tréninkové povinnosti 

Pokud poctivě trénujete, je to náročné. Pravidla, omezení, povinnosti. I když je běhání a trénink stále zábava, fartlek dokáže nabourat zajetou rutinu. S fartlekem přepnete mysl a tělo do pohodové polohy. Přitom stále efektivně trénujete. 

Užijete si víc přirozeného pohybu v přírodě 

Fartlek je ideální běhat někde v lese, na louce, kdekoliv venku. Chodníky a silnice nejsou vhodné. Dostanete se do přírody a když si máknete, budete se cítit sice unavení, ale uvolnění. 

Regenerace i příprava na závody 

Fartlek je perfektní pro rychlejší regeneraci, protože běžíte nenásilně a pocitově. Když si chcete zpříjemnit trénink před závody, zaměříte se na výživnější fartlek a kvalitně se připravíte. 

 

fartlek

 

Jak fartlek trénovat?

Je to vlastně skoro fuk. A v tom je to krásné. Zásadní pravidlo zní – pořád utíkejte. Jasně, na internetu najdete nalajnované, jak dělat fartlek. Ale na to se můžete vykašlat. To už by potom nebyla taková legrace. A o tu jde především. 

 

Můžete klidně běžet půl hodiny volným tempem a pak tam fouknout pár minut naplno. Třeba, když se dostanete na pěkný trail nebo chcete přeběhnout podmáčenou louku. 

Takže vyběhněte, poslouchejte přírodu a svoje pocity. On si vás fartlek najde sám. 

 

Fartlek cestou necestou, polem nepolem

Baví mě orientační běh. A k tomu pasuje i fartlek. Když si vyjedu třeba do Chřibů, tak už to tam mám sice celé proběhané a proježděné na kole. Jenže s fartlekem se dají objevovat nová místa.

Stačí odbočit na neznámou pěšinku a trochu si zaskotačit hluboko v lese. Klidně i mimo cesty. Terén si s tempem pohraje sám a fartlek naskočí tak nějak automaticky. Je to ještě víc zábavy. A že se někde zatoulám? Nevadí.  

 

Co bys vás jako pokročilé běžce mělo ještě zajímat

Další články