Jak správně běhat – 6 praktických tipů pro začátečníky

Aby vám pohyb přinášel radost

 

Jak správně běhat, aby vás nic nebolelo, užili jste si každou minutu strávenou venku, a abyste vydrželi? 

Přečtěte si 6 důležitých zásad, které vám pomohou nejen v začátcích. Řeč je o motivaci, odpočinku, běhání ve skupině a pohodovém pohybu. O technice běhu se dozvíte v jiném článku

Nejdůležitější zásadu najdete na konci… 

jak správně běhat

Proč by vás mělo zajímat, jak správně běhat? 

 

 Běhání je nejrozšířenější sport. V podstatě k němu nepotřebujete žádnou speciální výbavu. Každý z vás najde ve skříni tričko, kraťasy a aspoň jedny sportovní boty. Funkční běžecké oblečení je bezesporu lepší. Když ale chcete vyběhnout, můžete hned teď z fleku. 

Jakmile se rozběháte, určitě se rádi dovybavíte běžeckými botami a vhodným sportovním oblečením. 

Mnohem důležitější je zjistit, jak správně běhat. Pokud začnete špatně, mohli byste ztratit motivaci, přepálit to, zbytečně se trápit nebo třeba úplně přestat (věřte, že by to byla škoda). 

Na co si dát tedy pozor? 

 

1. Najděte si motivaci, která vás udrží v běhu

 

Chcete začít s během, protože běhají všichni a je to módní? Hledejte si vlastní motivace. Můžete chtít uběhnout 10 kilometrů. Můžete běhat kvůli hubnutí. Můžete běhat kvůli relaxaci. 

Motivace vycházející přímo z vás je tím nejlepší prostředkem k tomu, jak správně běhat a vydržet. 

Má první motivace byla odpočinek od učení

Když jsem poprvé vyběhl, měl jsem jasnou motivaci – provětrat hlavu od biflování před rozhodující zkouškou na výšce. Nevěděl jsem nic o tom, jak správně běhat. Prostě jsem vyběhl jako slon, ale vydržel jsem. 

Tahle první jiskřička ve mně zažehla plamen. Sice jsem zkoušku nedal a vyhodili mě, ale běhat jsem nepřestal. Naopak. Hned za pár dní jsem objevil další motivaci – uběhnout maraton, zdolat ultramaraton Beskydská sedmička. Pak další a další motivace. 

 

2. Klidně začněte s chůzí, nebo běžeckým lážo-plážo tempem

 

O tom, jak správně běhat, najdete moře informací. Nenechte se zviklat přehnanými cíli. Klidně zpočátku jen choďte, hýbejte se indiánským během. Zvolte si takové tempo, které vás bude bavit. 

Jedině tak si běhání jako začátečníci užijete. Později můžete kdykoliv zrychlit. 

Přečtěte si, jak začít běhat v kompletním průvodci pro začátečníky

3. Odpočívejte. Nasbíráte síly na další pokroky

 

Jak správně běhat a nezdemolovat si tělo? 

Nic se nemá přehánět. Ani s pohybem. Jakmile to s běháním přeženete, pěkně se vám to vrátí. Proto běhejte tak, aby vás to nebolelo a netrápili jste se. Pokud cítíte únavu, dejte si odpočinek. 

Když jsem chtěl moc, dostal jsem facku jako varování

Už nejsem běžecký začátečník, ale dělám začátečnické chyby. Protože mám na běhání někdy málo času, úplně zapomínám, jak správně běhat. 

Blížily se závody. Chtěl jsem to urvat na poslední chvíli, abych byl připravený. Jenže jsem to přepískl. Velký tréninkový objem bez kratších běhů mě zastavil. Vzalo mě koleno tak, že jsem nemohl skoro hýbat nohou. Konec krásného běžeckého výletu, žádný závod.

Poučení? Kdo chce moc, má nakonec prd. 

 

4. Běhejte ve dvou nebo ve skupině

 

Člověk je tvor společenský, a proto vám pomůže, když si obzvláště v začátcích navzájem pomůžete. Vyběhněte s partnerem, kamarádem nebo s celou bandou. 

V každém větším městě najdete běžecké kluby nebo se při běhání s někým seznámíte. 

Předáte si zkušenosti o tom, jak správně běhat, získáte další motivaci a začátky překonáte raz dva. 

Ve dvou se to lépe táhne. A ve více lidech ještě lépe. 

Rád běhám sám, ale společnost vždycky uvítám

Nikdy mi nedělalo problém běhat sám. Bydlím na vesnici, kde snad nikdo jiný neběhá, tak není moc možností. Ale když přijede návštěva, nebo někam vyrazím a zaběhám si s kamarády, vždy mi to vlije čerstvou krev do žil. 

Když se “zakecáte”, kolikrát toho uběhnete víc a rychleji, než kdybyste dumali sami nad sebou. Proto je běhání ve skupině důležitým pomocníkem ke správnému běhání. 

 

5. Pusťte si něco do ucha

 

Někdy vás malý červíček nahlodává: 

Mně už se nechce běžet, k auto dojdu, vždyť už to je jedno.

Přitom je ve vašem fyzickém rezervoáru ještě dost sil. Zkrátka někdy se nedaří tak, jak byste chtěli. 

Skvělou možností, jak správně běhat a dodržovat si své cíle, je pustit si do ouška oblíbenou muziku, nebo třeba nějaké mluvené slovo. S notou na jazyku zapomenete na nepohodu a hýbete se dál. 

Poslouchám, protože potřebuji vypnout

Jako dlouholetý odpůrce sluchátek v uších při běhu v přírodě jsem musel změnit názor. Přeci jenom si rád při delším běhu poslechnu oblíbenou muziku nebo audioknihu a to ze 2 důvodů:

1. Nenuceně udržím tempo – jak si tak prozpěvuju, vnímám jen pohyb a okolí. Nic jiného mě netrápí. A běžím si, běžím. 

2. Učím se – nemám času na rozdávání. Občas si rád pustím do ucha nějakou rozvojovou audioknihu (tip na zdroj dobrých audioknih), detektivku. 

Pohyb venku si tak užiju dvojnásobně. K tomu nemusím přemýšlet nad tím, jak správně běhat. Jde to tak nějak samo a přirozeně. 

6. Běhejte tam, kde se vám to líbí

 

Aby vás běhání bavilo, musí vás bavit i okolí. Pokud milujete přírodu a stále běháte jenom v parku po asfaltce okruh dlouhý 500 metrů, nejspíš vás to velmi rychle omrzí – tam a zpátky, tam a zpátky… Uf. 

Střídejte místa. Ve městě, mimo něj, na dovolené, kdekoliv. 

Popojeďte si 4 zastávky autobusem a zpátky si zaběhněte.

Nastupte do auta, vyrazte do lesa a užijte si kus přírody. 

Čím déle běháte, tím poptávka po nových místech roste. Když ji naplníte, stále si pohyb užíváte. Do nekonečna. 

Zajímají vás další články o běžeckých začátcích? Račte si vybrat.

 

Přemýšlíte, jak začít běhat, aby vám pohyb přinášel radost a vydrželi jste? Odstartujte efektivně. Nejdříve se seznamte s technikou běhu, aby vás běhání nebolelo. Pak si přečtěte, jak správně běhat – dozvíte se, jak si pohyb zpříjemnit na maximum. Zjistěte, že běhání v zimě je stejně zábavné jako v létě. A jestli potřebujete pevný řád, naučte se vytvořit si vlastní běžecký tréninkový plán.

Další články